top of page

       Багато випадків, коли дитина отримує травми, інвалідність або навіть помирає через насильство проходять поза увагою! Лише тому, що перші, до кого звертаються з травмами - лікарі - не виявляють насильства.

       Два роки тому розпочато проект "Дитинство без насильства". Завданням було показати роль медичного працівника в протидії насильства над дітьми та дати лікарям знання, чому насильство над дитиною - це медична проблема, які його наслідки, які ознаки, як виявляти і що робити, щоб захисти дитину. В межах проекту почалося навчання лікарів по всій Україні. На момент початку розробки тренінгів в законодавстві не було чітко визначено процедури, як лікар має виявляти насильство, в які терміни, які його дії.

       На спільному засіданні Міністерство охорони здоров'я України, Фонд Народонаселення ООН в Україні - UNFPA Ukraine та Благодійний Фонд "Здоров'я жінки і планування сім'ї" був презентований наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про затвердження Порядку проведення та документування результатів медичного обстеження постраждалих осіб від домашнього насильства або осіб, які ймовірно постраждали від домашнього насильства та надання їм медичної допомоги».

       Документ чітко визначає ознаки насильства, процедури виявлення та документування таких випадків лікарями.

       ☝️Що важливо, особлива увага приділена виявленню насильства над дітьми.

       Важливо, що документом зазначено особливості надання допомоги дітям, зокрема:

✔️ не пізніше однієї доби повідомити службу у справах дітей;

✔️ вжити негайних дій для безпеки дитини та нормалізації її емоційного стану;

✔️ створити умови для комфортного та конфіденційного спілкування з дитиною;

✔️ направити дитину для проходження додаткового обстеження за потребою.

       У закладів охорони здоров’я з’являється обов’язок щоквартально подавати статистичні данні з виявлених випадків та забезпечити професійну тематичну підготовку медичних працівників.

       Минулого року Національна поліція України отримала понад 115 000 заяв про домашнє насильство, з них лише 1418 було подано дітьми. Часто лікар - єдина людина, яка може врятувати дитину від жахів домашнього насильства.

       ☝️Відповідальне виконання лікарями затверджених процедур дозволить вчасно виявити насильство над дитиною, надати необхідну допомогу та дуже часто навіть зберегти життя дитини!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Насильство над дітьми – проблема, яка завжди існувала і скоріш за все довго буде існувати у сучасному суспільстві. Діти є самою незахищеною і уразливою частиною суспільства, повністю залежною від дорослих і саме по їх провині діти стають жертвами домашнього насильства. Насильство над дітьми – широке поняття, яке включає різні види поведінки батьків та опікунів, інших родичів, вчителів, вихователів, будь-яких осіб, які старші або сильніші.

       Основними формами жорстокого поводження та зневажання дітей є:

Фізичне насильство – нанесення дитині батьками чи особами, що їх заміняють, вихователями чи іншими особами фізичних травм, різних тілесних ушкоджень, що завдають збиток здоров’ю дитини, порушують її розвиток і позбавляють життя.
Сексуальне насильство або розбещення – використання дитини дорослим або іншою дитиною для задоволення сексуальних потреб або отримання вигоди.
Психологічне насильство – постійна чи періодична словесна образа дитини, погрози, переслідування, залякування з боку батьків, опікунів, учителів, вихователів, приниження людського достоїнства, обвинувачення її в тому, у чому вона не винна, демонстрація нелюбові, ворожості до дитини.
Зневага інтересами і потребами дитини – відсутність належного забезпечення основних потреб дитини в їжі, одязі, житлі, вихованні, освіті, медичній допомозі з боку батьків, опікунів або інших осіб через об’єктивні або суб’єктивні причини.
Наслідками насильства можуть стати смерть, тілесні ушкодження, іноді безповоротні, самогубства, втрата почуття самоповаги у жертви тощо.

Angry-parent-and-baby-0011.jpg
18654728.jpg
slide-9.jpg
slide-19.jpg
bottom of page